Ako sa vyvarovať chýb pri úprave terénu okolo vášho domu či chaty

13.05.2019

Dizajn okolia rodinných domov býva často tvrdým orieškom aj pre renomovaných architektov, nie to pre laikov. Začítajte sa do prehľadu najčastejších chýb pri úprave okolia stavieb rodinných domov, ale tiež chát a chalúp s väčším okolitým pozemkom. Ako teda vytvoriť návrh pridomovej oblasti tak, aby sa náš pohľad z neho tešil po celý rok?

1. Snažte sa využiť to, čo máte. Ak je záhrada tienistá, alebo nemá potrebné zloženie pôdy nemusíte ihneď vešať hlavu. Rovnako tak pri rôznych terénnych nerovnostiach sa nesnažte okamžite prenajať bager na vyrovnanie terénu. Zamyslite sa nad tým, ako z "terénnych chýb" vyrobiť ich prednosti. Kaskádovité záhrady sa dnes tešia veľkej obľube a to, že vaša záhrada nemá dostatok svetla? Nevadí - existuje množstvo kríkov a rastlín, ktoré si priam vyžadujú pestovanie na takýchto miestach.

2. Plánujte. Najčastejšia chyba záhradného dizajnu je ak nakúpite nové rastliny, kvety a kríky a zasadíte ich na pre vás dostupných miestach bez akéhokoľvek plánovania. Chaotocké vysádzanie bude mať o pár týždňov svoje následky. Niektoré rastliny nebude z iných častí záhrady vôbec vidieť a naopak, iné sa stanú dominantnými. Rátajte teda pri plánovaní s predpokladanou výškou sadeníc priamo do záhrady zakomponujte skôr tie menšie. Z vyššie rastúcich kvetov a rastlín si môžete vytvoriť v rohu záhrady napríklad oddychový kútik. 

3. Neobmedzujte sa pri plánovaní len na rozmiestnenie rastlín. Musíte vytvoriť zoznam požiadaviek, ktoré by ste radi videli v okolí vášho domu s ohľadom na ciele. Sem zahrňte napríklad umiestnenie záhradného grilu, besiedky, kompostoviska, patia a podobne. Zoberte papier a nakreslite si jednoduchý plán okolia vášho domu s oválov, ktoré zmapujú umiestnenie všetkých (aj dekoratívnych) prvkov. Nech vám v tomto pláne nezostanú biele miesta. Nezabudnite do nich zakomponovať hranice domu a už existujúcu výsadbu. Berte do uváahy aj spojenie týchto položiek - či už záhradnými chodníkmi, alebo širšími cestičkami.

4. Ak plánujete úzke časti, kde nechcete pestovať trávnik zasypať štrkom či mulčovacou kôrou na čiernej fólií proti burine, vyskúšajte zvážiť možnosť nasadiť tam malé nenáročné rastlinky, aby ste zbytočne neodstraňovali zo svojho okolia zeleň. Verte, že napríklad zo skalných ruží môžete vytvoriť doslova umelecké dielo hneď vedľa svojho chodníka. Aj v tomto prípade si musíte plánovaný kvetový ornament najprv načrtnúť na papier. 

5. Pracujte s niekoľkými variantmi projektu. Nenechajte sa utopiť v detailoch, vo fáze zostavovania plánu berte len umiestnenie zón voči sebe a voči domu. Časom sa aj tak vykryštalizuje plán podrobnejší. 

6. Rastliny nerobia kompromisy. Umiestňujte ich tam, kam chcú ony a nie kde chcete vy. Ak budete ignorovať ich požiadavky na svetlo a tieň, na zloženie pôdy, zalievanie a mnohé iné faktory verte, že okrasu vašej záhrady nikdy nebudú tvoriť. V súčasnosti je napríklad populárnym pestovanie rôznych exotických rastlín, ktoré v našich končinách rastú len pri striktnom dodržiavaní pestovateľských podmienok, ktoré pre ne musíme vytvoriť. Položte si však otázku: "Som ochotný a budem schopný starať sa o tieto rastliny počas celého roka? Budem ich mať kde prezimovať, alebo čím chrániť pred januárovými mrazmi?" Odpoveď vás nasmeruje sama.

Ak chcete mať rozprávkový sad, pracujte predovšetkým s prirodzenými rastlinami nášho klimatického pásma. Berte do úvahy zloženie pôdy - či je už ťažká hlinitá, alebo ľahká piesčitá, či je naša klíma daždivá, alebo naopak, vždy sa nájdu kompromisy, ktoré budú vyhovovať tak nám, ako pestovaným rastlinám. Väčšiu časť rozpočtu teda investujte do takejto zelene. Pamätajte však ešte na jednu vec - pestré farby lupeňov budete vidieť najdlhšie len na balíčku v kvetinárstve - doma sa väčšiu časť roka budete pozerať na zelené časti kvetov, ktoré len vo výnimočných prípadoch budú kvitnúť dlhodobo. Pri plánovaní záhonov s kvetmi tiež berte do úvahy ich výšku po vyrastení aby vám tie vyššie nezakryli výhľad na nízke.

S pestovaním zelene okolo domu je to vždy zložitejšie, ako to na prvý pohľad vyzerá. Nikto nestavia dom bez základov a rovnako tak naša pôda, v ktorej sa chystáme pestovať nie je bez chýb a potrebuje úpravy, aby sa stala dobrou živiteľkou. Väčšina rastlín je vďačná za "základ", ktorý im poskytnete: či už ide o organické hnojivo, alebo o vhodnú kompozíciu zeme. Tieto základy dávajú väčší zmysel, ako zbytočné utrácanie peňazí za drahý stromček, ktorý nám po pár mesiacoch vyschne. Pripraviť sa musíte tiež na boj s burinami a chrániť kvetenstvo pred prerastaním buriny a jej prenikaním do záhonov či už plastovými bariérami alebo iným vhodným spôsobom.

7. Čo so starými pníkmi? Boj so silne zakorenenými ostatkami vysokých stromov, ktoré ste boli nútení vypíliť je nočnou morou každého, kto nedisponuje príslušnou technikou. Ak vám peň vadí priamo v strede záhrady, skúste ho ukryť do kvetov, skalky alebo nevšedného prírodného útvaru tak, aby sa z neho stala dominanta záhrady. 

Vyššie pne môžete premeniť na dočasné stojany kvetináčov či iných záhradných dekorácií. 

8. Dobrého nebýva veľa. Pri pohľade na nádherné sady, prezentované vo fotografiách špeciálnych magazínov o záhradnej architektúre si málokto uvedomí, že za touto dychberúcou krásou stojí zvyčajne armáda záhradníkov, ktorých náplňou práce je starostlivosť o tieto sady. Čas je drahý a vy ho určite toľko nebudete mať. Zvážte teda, či pred veľkými kvetinovými záhonmi nedáte prednosť nenáročným trvalkám, ktoré nepotrebujú pravidelnú (ak nie dennú) údržbu. Voľba je vo vašich rukách. 

Zdroj: stavebnik.sk